^Powrót na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

TRZECIOKLASIŚCI NA HAWAJACH

IMG 3207

Na początku kwietnia uczniowie klasy III a odbyli niezwykłą podróż na … Hawaje! Stało się to za sprawą pani Krystyny Nowowsiak – babci jednego z uczniów, która ciekawie i z humorem opowiedziała dzieciom o swoim wakacyjnym pobycie w tym przepięknym zakątku świata. Podczas spotkania trzecioklasiści obejrzeli zdjęcia, pamiątki i krótki film o Hawajach.

Nietypowa lekcja stała się okazją do poznania kultury i tradycji mieszkańców archipelagu oraz ukazania dzieciom piękna i różnorodności przyrody tego miejsca.

IMG 3209

 Naszemu Gościowi towarzyszyła wnuczka Kaja, która specjalnie na tę okazję ubrała koszulkę z hawajskim pozdrowieniem: ALOHA.

Uczniowie klasy III a wysłuchali z ogromnym zainteresowaniem opowieści o pięćdziesiątym stanie USA, którym od 1959 roku są właśnie Hawaje. Dzieci dowiedziały się, że archipelag ten położony jest w północno – środkowej części Oceanu Spokojnego, a w jego skład wchodzi ponad 130 wysp. Na tym terenie jest wiele czynnych wulkanów. Stolicą stanu jest Honolulu leżące na wyspie O’ahu. Jak podkreślała pani Nowowsiak, największym skarbem tego miejsca są ludzie – niezwykle życzliwi, uśmiechnięci i na ogół … w klapkach, bo latem temperatury wynoszą tam ponad 35o C, a zimą – około 25o C.

IMG 3190

 

 SYMBOLE HAWAJÓW

Do symboli Hawajów należy hibiskus hawajski – kwiat, który znajduje się w godle stanu. Żywych roślin nie można wywozić z wysp, więc turyści kupują sztuczne kwiaty lub porcelanowe pamiątki.

 

Lei - to hawajska nazwa wieńców i girland sporządzanych z kwiatów i innych materiałów (muszelek, liści, pnączy, papieru, orzechów kukui, ptasich piór itp.). Lei jest symbolem miłości, przyjaźni i szacunku. Kojarzy się przede wszystkim z hawajskim tańcem hula i girlandami wręczanymi turystom.

 IMG 3194IMG 3195

Jednym z symboli Hawajów jest wizerunek tęczy, więc można go spotkać wszędzie… nawet na prezentowanej przez p. Nowowsiak tablicy rejestracyjnej!

IMG 3202

Shaka (czytaj: „szaka”) to gest przyjaźni i powitania, którego używają rdzenni mieszkańcy Hawajów. Uczniowie klasy IIIa postanowili się go nauczyć…

IMG 3236IMG 3179

Trzecioklasistów interesowały tematy związane ze szkołą. Dużą niespodzianką dla dzieci z klasy IIIa było to, że w alfabecie Hawajczyków jest znacznie mniej liter i nie ma wśród nich: „Ó”, „CH”, „Ż”, więc na pewno łatwiej jest się tam uczyć ortografii. Uczniowie poznali kilka słów, m.in. ALOHA (wyraz używany na powitanie), MAHALO (dziękuję), ale największym i najbardziej zabawnym wyzwaniem okazała się wymowa najdłuższego hawajskiego słowa, które oznacza gatunek ryby: Humuhumu-nukunuku-ā-puaʻa  J.  Okazało się też, że dzieci na Hawajach mają tylko miesięczne wakacje, za to w ciągu roku szkolnego korzystają z większej ilości wolnych dni, w związku z różnymi świętami. Dni te często spędzają z rodzicami na plaży, gdzie nie tylko się opalają, ale obserwują surferów. Chętnie też pływają na desce, ale tylko wtedy, gdy nie ma w pobliżu rekinów lub meduz.

IMG 3199IMG 3195

Podczas spotkania p. Krystyna Nowowsiak i Kaja rozdały swoim słuchaczom materiały o Hawajach w formie gazetki i opowiadały o przyrodzie archipelagu (m.in. o nietypowych drzewach, które rosną na wyspach, o uprawie ananasów, o spotkaniu z delfinami i dzikami oraz o „podglądaniu” wielorybów). Chłopców szczególnie zainteresowały zdjęcia i  informacje o marynarce wojennej USA oraz o uprawianych przez Hawajczyków sportach.

IMG 3203

 

Wszystko co dobre, szybko się kończy… więc nasze spotkanie musiało dobiec końca. Przewodniczący klasy – Antoś i zastępca przewodniczącego – Agatka wręczyli przemiłym Podróżniczkom wiosenne kwiaty i złożyli podziękowanie za przybycie w imieniu całej klasy. 

 

 

Jak się okazało za chwilę – na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka – babeczki „hawajskie” upieczone przez p. K. Nowowsiak. Pyszne!

IMG 3211IMG 3209

Spotkanie było zwieńczeniem zajęć edukacyjnych prowadzonych wcześniej w szkole pt. „Poznajemy Amerykę Północną”.

Uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Joanną Burdzińską składają serdeczne podziękowanie p. Krystynie Nowowsiak oraz Kai Kasiurze z klasy VI b za przybycie i wspaniałą prelekcję, po której Hawaje stały się nam znacznie bliższe.

MAHALO 

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie Rights Reserved.