^Powrót na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Grudzień 2017 w naszej szkole

Grudzień to szczególny miesiąc, podczas którego uczniowie naszej szkoły przygotowują się do nich wyjątkowo starannie. Każdego roku wystawiają jasełka, uczestniczą w świątecznych warsztatach kulinarnych i plastycznych, organizują wspólnie z rodzicami i wychowawcami wigilie klasowe. Tym razem nie mogło być inaczej…

Klimat świąt rozpoczął się, przy udziale uczniów, 6 grudnia kiedy cała szkoła, w środku i na zewnątrz została udekorowana.

Tego dnia pięciolatki z V oddziału przedszkolnego (wych. J.Burdzińska) podchodziły od samego rana co chwilę do okien, by ujrzeć niezwykłego gościa. Kogo? Oczywiście św. Mikołaja! Cierpliwość maluchów została w końcu nagrodzona i w drzwiach naszej sali stanął starszy pan w czerwonym ubraniu. Dzieci przywitały św. Mikołaja piosenką, a po krótkiej rozmowie otrzymały od niego prezenty: słodycze, zabawki, układanki i książki. Wszyscy obawiali się, że pod choinką braknie miejsca na kolejne niespodzianki… (Jak się później okazało, w wyborze ogromnej ilości upominków brało udział wielu pomocników naszego gościa: dwudziestu dwóch rodziców i dwie Śnieżynki). Dzieci mocno uściskały św. Mikołaja i podziękowały za tak hojne dary. A potem… zaczęły „testować” nowe auta, parking dla samochodów, puzzle, układanki, tangram, kasę fiskalną i pozostałe upominki. To były naprawdę udane mikołajki.

Św. Mikołajowi i jego pomocnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przepiękne i wartościowe prezenty. Będziemy z nich korzystać codziennie w oddziale przedszkolnym. 

Św. Mikołaj w 1 oddziale przedszkolnym - wych. A. Głowicka

W większości grup oddziałów przedszkolnych i klas przygotowania do świątecznych występów zaczęły się już na początku listopada.

Święta, święta – każda buzia uśmiechnięta

Ten fragment dziecięcej piosenki oddaje najlepiej atmosferę spotkania bożonarodzeniowego w V oddziale przedszkolnym. Pięciolatki przygotowywały się do niego bardzo starannie – nauczyły się kilku kolęd i piosenek o tematyce świątecznej oraz wierszyków.

IMG 5355Wykonały też przepiękne kartki dla rodziców. A w dniu 18 grudnia 2017 r. stanęły na scenie przed rodzicami i rodzeństwem, by zaprezentować program artystyczny pt „Święta – radości czas”. Po owacjach dla małych artystów, przyszedł czas na warsztaty kulinarne – ozdabianie pierników. Każda rodzina wzięła się z ochotą do pracy… i do konsumowania swoich dzieł. Na szczęście przepyszne pierniki zostały wcześniej uwiecznione na zdjęciach. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem przy choince. 

Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku uczniowie klasy I b przedstawili dla swoich ukochanych Rodziców jasełka bożonarodzeniowe. Wśród śpiewu aniołów do żłóbka przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także Królowie. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami.

Całemu występowi towarzyszyły wielkie pozytywne emocje. Młodzi aktorzy spisali się na medal, otrzymując ogromne brawa od publiczności. Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania, emocje i przeżycia zbliżają ludzi, a dzieciom pokazują jak ważna jest tradycja świąt Bożego Narodzenia i jak bardzo rodzinne jest to święto.

IMG 20171222 090458We wszystkich klasach nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania przy choince, dzielenia się opłatkiem oraz ciepłych życzeń.

Młodzież klas VII i gimnazjalnych jak co roku, przy pięknie przystrojonej choince została zapoznana z tradycjami i obrzędami tego magicznego okresu Świąt Bożego Narodzenia. Wysłuchała i obejrzała przygotowane tradycje. Zaprezentowano tradycyjny stół wigilijny. Śpiewano kolędy, a Pani Ewa Radecka zaśpiewała kolędę - "Cicha Noc" w języku rosyjskim.

W ostatni dzień przed przerwą świąteczną, uczniowie klas 4-6 obejrzeli przedstawienie pt. „Łańcuch obietnic” przygotowane przez uczniów klasy 4a, pod kierunkiem p. A. Kędziory i p. I. Pawłowskiej.

Uczniowie klas 7 i 2-3 gimnazjum obejrzeli spektakl pt. „Boże Narodzenie mimo wszystko”, które na specjalne zaproszenie wystawili także dla gości restauracji „Pod Srzechą” w Giewartowie.

Młodzi aktorzy, wraz z opiekunkami, p. I. Maćkowiak oraz p. K. Welter, zwrócili uwagę widzów na to, że istotą świąt Bożego Narodzenia nie jest troska i zabieganie o zrobienie zakupów w promocyjnej cenie, ani nawet zdobycie najpiękniejszej choinki czy przygotowanie wystawnej wieczerzy wigilijnej. Artyści pokazali, jakwiele spraw przyćmiewa, a nawet wyrzuca z naszego życia, serca i sumienia to, co Boże i ważne dla duchowości człowieka. Zwrócili uwagę na to, że ulegając różnym pokusom i podszeptom złego ducha, można przeżywać święta Bożego Narodzenia bez Bożego Narodzenia. Uświadomili, że istota świąt to przygotowanie serca dla Jezusa Chrystusa, który pragnie narodzić się w naszych sercach. Poprzez artystyczne środki wyrazu, wspaniale dobraną muzykę oraz słowa, przypomnieli na nowo tą oczywistą prawdę, że Jezus pragnie przyjść do każdego człowieka, bez względu na jego wiek, płeć, zainteresowania, status życia czy przeżywane trudności. Potrafi przemienić zatwardziałe serca i narodzić się w każdym, nawet pasjonacie gier komputerowych, dyskotek, w raperach, bezdomnych, zapracowanych dorosłych czy nastolatkach, dla których troska o wygląd i kosmetyki, wydaje się być najważniejszą sprawą pod słońcem. Jezus, prawdziwy Bóg, przychodzi do ludzi mimo wszystko.

Okres adwentu to dobry czas, by poznać i zrozumieć tradycje i symbolikę Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas 6a i 6c wraz ze swoimi wychowawcami (p. K. Łysiak i p. A. Szmydt) z wielką ochotą i radością wzięli udział w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez p. D. Wojtaszak pt. „ Tradycje świąt Bożego Narodzenia”, którego podsumowanie nastąpiło podczas wigilii klasowych. W ramach realizacji projektu powstały szopki bożonarodzeniowe, pięknie udekorowano sale lekcyjne, powstało kilka prezentacji multimedialnych o tradycjach i symbolach Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 6c przygotowali własnoręcznie zaproszenia dla gości, wśród których zasiadła m.in. p. dyrektor Krystyna Kuropaczewska. Zgodnie z tradycją, przy zapalonej świecy, kilku chłopców przeczytało fragmenty Pisma Świętego,  uczniowie zagrali kolędy na instrumentach i wszyscy przełamali się opłatkiem. Każdy uczeń miał w projekcie swój udział. Każdy się zaangażował, by wigilia klasowa, w tym roku, była wyjątkowa i niezapomniana. 

Również w grudniu 2017r. tuż przed Bożym Narodzeniem uczniowie z Koła Młodego Archeologa (prowadząca: p. A. Kubiak) i z klasy  1d (wych. R. Radzińska) wybrali się na wspólną wycieczkę do grodu w Grzybowie by poznać staropolskie obyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Tam odbyła się lekcja muzealna  prowadzona przez archeologów nt „Boże Narodzenie u Słowian”. Odbyły się także warsztaty bożonarodzeniowe prowadzone przez archeologów - każdy uczeń samodzielnie wykonał choinkę z drewna. Uczniowie zwiedzili również gród z przewodnikiem oraz wzięli udział w małym wykopie archeologicznym.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie Rights Reserved.