^Powrót na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Święto Patrona 2017

DSCF5522

 

Każdego roku, w maju, obchodzimy w naszej szkole Święto Patrona – Powstańców Wielkopolskich. W tym roku nasze uroczyste obchody przypadły w dniu 19.05.2017 r.

W uroczystości udział wzięli - Wójt Gminy p. D. Grzywiński, zastępca Wójta - p. L. Śmidowicz, Przewodniczący Rady Gminy - p. K. Pawlak, Inspektor Oświaty - p. A. Żelek, Proboszcz Parafii ks. kanonik J. Warczak, dyrektorzy i kierownicy placówek kulturalno-oświatowych z terenu Gminy Strzałkowo, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, kombatanci, radni gminy, rodzice oraz mieszkańcy Strzałkowa.

1

Nasza akademia została podzielona na dwie części. Pierwsza odbyła się na boisku szkolnym, w której wszyscy zgromadzeni złożyli hołd poległym powstańcom.

DSCF5570

 

W swoim przemówieniu p. Dyrektor K. Kuropaczewska powiedziała: „jesteśmy tu, bo pamiętamy i tę pamięć chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Nasi przodkowie pokazali, jak cenna jest wolność i niepodległość, jak wiele można dla niej poświęcić, a przede wszystkim jak trzeba ją pielęgnować, cenić i chronić (...) pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego to romantyczny testament, którzy zostawili nam nasi przodkowie. Byliśmy, jesteśmy i będziemy mu wierni...”

 

  

Głos zabrali również zaproszeni goście.

DSCF5584DSCF5589

W obecności pocztów sztandarowych odśpiewano hymny państwowy, szkolny i sztandarowy, przy akompaniamencie orkiestry pod batutą jej kapelmistrza p. M. Marciniaka. 

Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową, w kąciku Patrona Szkoły, pod pomnikiem powstańców wielkopolskich i pod tablicą upamiętniającą strzałkowskie dzieci uczestniczące w strajku szkolnym w obronie języka polskiego 1906-1907 r. Przed uroczystością delegacja uczniów w imieniu Samorządu Gminy Strzałkowo oraz Kombatantów złożyła również kwiaty pod tablicą pamiątkową na cmentarzu.

Pierwszą część uroczystości zakończyła podniosła akademia przygotowana przez uczennice klasy 5a pod kierunkiem p. E. Nowak.

Druga część uroczystości Święta Patrona Szkoły odbyła się w sali gimnastycznej, w której obejrzeliśmy spektakl prezentujący talenty i umiejętności naszych uczniów. Na przedstawienie, do swojej akademii, zaprosił zebranych Ambroży Kleks (L. Wiśniewska z klasy 5c).

DSCF5621

W sali gimnastycznej uczniowie przywitali nas wesołą piosenką, której słowa napisała p. K. Jakubowska.

W pierwszej odsłonie, uczennice klasy 6c, w bardzo wesoły i przystępny sposób opowiedziały zebranym o tym jak pracuje serce.

Następnie zaprezentowali się sportowcy. W krótkiej części artystycznej pokazali swoje umiejętności akrobatyczne i pochwalili się swoimi sukcesami, prezentując puchary, które przywieźli ze sobą po zawodach.

W kolejnej odsłonie Pan Kleks zaprosił zebranych na niesamowitą lekcję matematyki, ukazującą jej niezwykłość i ukrytą MAGIĘ. Uczennice klasy 5b zaprezentowały swoje wyjątkowe umiejętności rachunku pamięciowego, natomiast uczniowie klasy 6c w sposób eksperymentalny pokazali magiczność wstęg Möbiusa.

Zebrani na własne oczy mogli zobaczyć co się stanie gdy przetniemy wstęgę w połowie i w jednej trzeciej szerokości, w przystępny sposób pokazali, że wstęga posiada tylko jedną stronę, a także zaprezentowali jej zastosowania w życiu codziennym.

Uczniowie naszej szkoły cyklicznie odwiedzają okoliczne schronisko dla zwierząt w Katarzynowie oraz organizują zbiórki żywności. Dlatego w naszym przedstawieniu nie mogliśmy o tym nie wspomnieć. Do piosenki „Pieski małe dwa” tańczyły uczennice klasy 2e przy akompaniamencie bum bum rurek wykonanym przez uczniów klasy 4a.

W kolejnej odsłonie przedstawienia uczniowie z klas 4a, 4c, 5c, 6c, 6a pokazali swoje zmagania z ortografią.

Na każdym etapie edukacyjnym uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach doskonalących umiejętności programowania. Uczniowie pokazali, że wiedzą co to są kody QR oraz je stosują i zaprezentowali naukę programowania przy użyciu ozobotów. Uczestniczą także w zajęciach robotyki, na których nieodzowną umiejętnością jest obsługa komputera. 

Od najmłodszych lat uczniowie naszej szkoły uczą się języków obcych, dlatego w kolejnej części przedstawienia uczniowie klas 4c, 5a zaprezentowali swoje umiejętności językowe. Wyprawili Panu Kleksowi URODZINY! A porozumiewali się ze sobą w języku angielskim i niemieckim. 

Uczniowie naszej szkoły lubią eksperymentować. Nie mogło zatem zabraknąć doświadczenia na bazie praw fizyki. Dzieci z klasy 3b przygotowały dla Pana Kleksa smaczny napój wyjaśniając przy okazji jakie zjawiska można zaobserwować w trakcie jego sporządzania.

Następnie zaprezentowały się uczestniczki koła tanecznego prowadzonego przez p. A. Wartę i K. Jakubowską. Dziewczęta w swoim tańcu „malowały” obrazy, „zabierając” nas na Planetę Fantazja.

Słowa piosenki zaśpiewała Alicja Machowiak, a obrazy namalowały uczennice: Z.Trojanowicz, A. Trojanowicz, M. Błaszczak, A. Machowska, H. Kaczmarek i W. Koniecpolska.

Na zakończenie zaprezentowali się wynalazcy naszej szkoły. Natalia Szlachetka zaprezentowała swój niesamowity odkurzacz, a Igor Sawicki udoskonalony w niezwykłe gadżety rower. Uczniowie Ci byli laureatami szkolnego konkursu na „Ciekawy Wynalazek”.

Całe przedstawienie zakończył pokaz taneczny, którego choreografię ułożyła p. K. Majewska.

Dziękujemy nauczycielom: p. I. Maciejewskiej, p. J. Burdzińskiej, p. T. Gałanowi, p. P. Szambelanowi, p. P. Pawłowskiemu, p. E. Łukomskiej, p. K. Łysiak, p. R. Radzińskiej, p. A. Łęckiej, p. A. Kędziorze, p. E. Nowak, p. I. Kropaczewskiej, p. H. Hejnie, p. D. Machowiakowi, p. P. Król, p. A. Narwojsz-Skwarek, p. L. Urbaniak, p. A. Szmydt, p. M. Drzewieckiej, A. Warcie, K. Jakubowskiej, którzy są autorami przedstawienia i przygotowywali wszystkich uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności.

Dziękujemy p. K. Jakubowskiej i p. A. Kędziorze, które czuwały nad całością widowiska, a w sposób szczególny dziękujemy p. Kindze Majewskiej, na której fachową pomoc możemy zawsze liczyć. 

Przeżyjmy to jeszcze raz...

Autorem filmu jest p. T. Kasprzak.

Dziękujemy!!!

 

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie Rights Reserved.