^Powrót na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Święto Patrona 2011

Święto Patrona w naszej szkole, które w tym roku obchodzono 13 maja, jest świętem radości. Przyświecało mu hasło:

Pamięci tych, którzy odeszli - "Bieg ku tęczy" 2011.

Pamięć w dużej mierze zostanie zachowana dzięki filmowi
"Ocalić od zapomnienia"
.

Do biegu ku tęczy w swoim przemówieniu wezwała licznie zgromadzonych gości oraz uczniów Dyrektor Krystyna Kuropaczewska: "Tęcza to fiolet - symbol pamięci, czerwień to przelana krew, błękit - wiara w lepsze jutro, zieleń - nadzieja, żółcienie i pomarańcze to słońce, beztroska, szczęście, miłość".

Dopełnieniem tych słów była część artystyczna, w której Powstańcy ze Strzałkowa i okolic zostali wezwani, by stanąć do apelu przy dźwięku werbli. Oddano cześć Ich pamięci.

Do montażu słowno-poetyckiego wpleciony został pokaz gimnastyczny "Zło dobrem zwyciężaj" wykonany na tle melodii "Dziwny jest ten świat" Cz. Niemena oraz układ taneczny do piosenki "Kocham Cię, Polsko".
Całość połączył motyw tęczy - symbol pogody, radości, ciepła, wdzięczności i nadziei.

Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: T. Czajki, I. Kropaczewskiej, T. Gałana, K. Jakubowskiej, A. Warty oraz P. Stadnika.

Po części artystycznej goście mogli obejrzeć wystawę historyczną składającą się z dwóch części. Pierwsza przedstawiała fotografie z przebiegu Powstania Wielkopolskiego oraz portrety najbardziej znanych postaci uczestniczących w działaniach powstańczych. Zdjęcia umieszczone zostały na tle barw tęczy, nawiązując tym samym do motta: "Tęcza jest bramą, którą Powstańcy rozwarli". Druga część to ekspozycja kronik, w których zapisywane są wszystkie wydarzenia z życia szkoły. Wystawę historyczną przygotowały E. Sypniewska i M. Czajkowska.

Tego dnia goście oraz uczniowie obejrzeli również film"Ocalić od zapomnienia". Ten wspomnieniowy film o Powstańcach Wielkopolskich ze Strzałkowa i okolic, o ich życiu prywatnym powstał dzięki uprzejmości: p. S. Mazurkiewicza - Dyrektora Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, p. M. Pawełczyka - autora artykułów o Powstaniu Wielkopolskim i miłośnika tej tematyki, p. J. Szumiłowskiego - autora książki "Dzieje Strzałkowa i okolic", rodzin Powstańców i p. P. Bednarka. O życiu prywatnym Powstańców wspominały: p. Izabela Zimniewicz i p. Anna Zimniewicz - córki Stefana Zimniewicza, p. Kazimiera Gąsiorowska - córka Józefa Twardego, p. Maria Kabat - córka Marianny Sobocińskiej, p. Józefa Głogowska - córka Stefana Stawniaka, p. Barbara Biadasz - córka Stanisława Gromadzińskiego oraz jej dzieci: p. Ewa Witasik i p. Witold Biadasz. W scenkach filmowych wystąpili również uczniowie naszej szkoły. Zaprezentowali m. in. pamiętną lekcję religii, podczas której dzieci chciano zmusić do modlitwy w języku niemieckim. Film powstał pod kierunkiem nauczycieli: A. Kędziory, A. Narwojsz-Skwarek, E. Łukomskiej, G. Bednarek i D. Machowiaka.


Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Strzałkowie Święto Patrona to dzień, w którym następuje rozstrzygnięcie konkursów o Patronie oraz wręczenie dyplomów i nagród.
Konkurs "Powstanie Wielkopolskie w zadaniach matematycznych" i wystawę z nim związaną przygotowali nauczyciele: A. Drzewiecka, E. Łukomska, K. Łysiak. Wśród zwycięzców znaleźli się:

 • N. Rewers kl. IV b,
 • K. Ossuch kl. V d,
 • A. Taras kl. VI a.

Wyróżnienia otrzymały:

 • P. Mistrzak kl. V b,
 • O. Kulik kl. VI a,
 • M. Wawrzon kl. VI c.

W Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły na poszczególnych poziomach zwyciężyli:

 • kl. "0" - J. Jaszczyszyn,
 • kl. I - Sz. Kaczmarek,
 • kl. II - M. Dopierała,
 • kl. III - P. Milczarek,
 • kl. IV - M. Marszałek,
 • kl. V - M. Graczyk,
 • kl. VI - M. Nowowsiak.

Święto Patrona stało się okazją, by złożyć podziękowania Dyrektorowi Ludowego Banku Spółdzielczego p. T. Krotoszyńskiemu za utworzenie Centrum Informacyjnego w naszej szkole.


Uroczystość Święta Patrona, tradycyjnie już, zakończyła się piknikiem dla dzieci i zaproszonych gości.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie Rights Reserved.